
Turbosprężarki zwiększają moc poprzez sprężanie powietrza, zanim dostanie się ono do silnika. Im większe ciśnienie doładowania turbosprężarki, tym większą moc wytwarza silnik. Ale może nadejść czas, kiedy turbosprężarka przestanie działać tak jak kiedyś. Podstawowym celem turbosprężarki jest wytworzenie ciśnienia doładowania, więc gdy silny silnik nagle staje się anemiczny, często (ale nie zawsze) oznacza to kłopoty z turbodoładowaniem.
Objawy, które mogą wskazywać na zepsutą turbosprężarkę, obejmują utratę normalnego ciśnienia doładowania i mocy doładowania, hałas turbo, zwiększone zużycie oleju i świece zapłonowe lub nadmierne dymienie spalin w silnikach Diesla. Najprostszym sposobem zdiagnozowania słabego turbosprężarki jest obserwacja wskaźnika próżni / doładowania lub lampki kontrolnej doładowania.
O tym warto pamiętać przed oddaniem turbo do naprawy
Turbosprężarki na ogół zapewniają wystarczające znaki ostrzegawcze przed nagłą awarią, najbardziej zauważalny jest bardzo nieprzyjemny i głośny odgłos, który staje się głośniejszy, gdy pojawia się doładowanie. Turbosprężarka narażona jest na działanie wysokich temperatur i ogromnych sił. Dlatego – szczególnie w przypadku niewłaściwej pracy – turbosprężarka może ulec uszkodzeniu. Awaria oznacza, że powinniśmy od razu odwiedzić serwis turbosprężarki w całej naprawie (lub regeneracji) lub wymianie mechanizmu. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Naprawa turbosprężarek polega wyłącznie na wymianie uszkodzonych części. Polecamy serwis Poznań – MSM. W takim przypadku części, które nie noszą śladów nadmiernego zużycia i dlatego wydają się być sprawne, pozostają nienaruszone. Regeneracja natomiast idzie o krok dalej. Obejmuje nie tylko wymianę wszystkich uszkodzonych części, ale także tych części, które – przynajmniej pozornie – nie muszą być wymieniane.
Czasami nie ma możliwości naprawy uszkodzonego mechanizmu – wtedy konieczna będzie wymiana turbosprężarki. Należy również zdecydować się na wymianę turbosprężarki, jeśli naprawa – szczególnie na dłuższą metę – okaże się nieopłacalna. W niektórych przypadkach regeneracja może nie być wystarczająca do osiągnięcia zadowalającego działania mechanizmu. Wymiana mechanizmu to niezwykle skomplikowany proces, na który składają się różnorodne czynności, które muszą być wykonywane ze szczególną starannością – aby uniknąć różnego rodzaju błędów.