Wybór wymarzonej uczelni i kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodych ludzi. Zanim zdecydujemy się na opcję najlepszą dla nas samych, warto zasięgnąć opinii u różnych źródeł, poznać uniwersytety i uczelnie wyższe z różnych perspektyw, a przede wszystkim dokładni zapoznać się z programem studiów.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z czynników okazuje się najważniejszy podczas wyboru szkoły wyższej. Dla jednych będzie to potwierdzony w licznych rankingach i wykazach wysoki poziom nauczania, dla innych najważniejsza okaże się znana, doświadczona i ceniona w danym środowisku kadra wykładowców i ćwiczeniowców.
Uczelnie dbają o dobrą atmosferę
Niektórym studentom szczególnie zależy na kameralnej atmosferze i indywidualnym podejściu wykładowcy do studenta. Najczęściej wybierają oni uczelnie prywatne, gdzie władze gwarantują małą liczbę osób w grupach i zindywidualizowany tok nauczania dostosowany do potrzeb i możliwości każdego student, co nie zawsze okazuje się możliwe na państwowych uniwersytetach, gdzie studiuje z oczywistych względów zdecydowanie większa liczba ludzi.
Są też tacy, którzy najwyżej cenią sobie doskonałą atmosferę studencką, zarówno między współtowarzyszami –studentami, jak i w stosunkach z wykładowcami czy pracownikami dziekanatów. Na ich wybory wpływ mają między innymi organizacje studenckie działające w ramach uczelni, aktywność samorządu studenckiego, liczne wydarzenia ogólnouczelniane.
Klimat miasta jako czynnik decydujący?
Jeszcze inni wybierają raczej miasto niż uczelnię. Szukający ciszy, spokoju i w miarę taniego życia codziennego decydują się najczęściej na miasta we wschodniej Polsce – Lublin, Rzeszów czy Białystok. Ambitni, chcący jak najszybciej zacząć dorosłe życie, karierę i zaznać wielkomiejskiego imprezowania najchętniej wybierają Warszawę i Wrocław. Tęskniący za studenckim życiem w dobrym, starym stylu, szalonym i beztroskim, ale też wymagającym sporego intelektualnego wysiłku masowo przeprowadzają się po ukończeniu szkół średnich do Krakowa i Poznania. Istnieje też grupa zakochana w krajobrazie, a konkretniej – w krajobrazie nadmorskim. Ci oczywiście decydują się na uczelnie trójmiejskie: w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Elastyczność planu zajęć
Wielu studentów marzy o studiach w wielkim mieście, ale nie może sobie na nie pozwolić finansowo. Najlepszym rozwiązaniem jest dla nich połączenie studiów z pracą. Zazwyczaj jest to jednak niezwykle trudne w przypadku studiów dziennych. Stąd wiele osób decyduje się na studia w trybie zaocznym, często właśnie na uczelniach prywatnych, które dają swoim studentom sporą swobodę, jeśli chodzi o terminy zaliczeń i ilość nieobecności, co okazuje się dużym ułatwieniem dla osób pracujących.